Den, kdy se potopil Titanic

16. duben 2011 | 12.48 |

Určitě si všichni pamatujete, nebo aspoň víte o tragédii, která se stala 15.4. roku 1912. Včera to bylo tedy přesně 99 let, co se potopil luxusní parník Titanic. Teď tedy pár zajímavostí o Titanicu:

Titanic byl luxusní parník, který ztroskotal při své první a zároveň poslední plavbě v noci ze 14. na 15. dubna roku 1912. Při této tragédii zahynulo 1517 cestujících a členů posádky. Potopení Titanicu se přirovnává k nejznámějším námořním katastrofám.

Titanic

Titanic měřil na délku skoro 270 metrů a byl přes 28 metrů široký. Jeho trup byl rozdělen na 16 vodotěsných komor a dno lodi bylo zdvojeno. Celkově byl Titanic považován za jednu z nejbezpečnějších lodí, i za téměř nepotopitelnou. Loď měla celkem čtyři komíny. Však jen tři z nich odváděly páru z kotlů, které poháněly motor. Čtvrtý byl pouhou dekorací, která byla vývodem pro kouř z kuchyně a také proto, aby loď budila větší bezpečí. Úkolem Titanicu byl převoz cestujících (kapacita činila něco přes 2450 cestujících, byl zde i prostor pro omezený počet kočárů a automobilů (a jeřáb, který by je naložil). Obsluhu lodi zajišťovalo 885 členů posádky.

Prostory pro cestující byly rozděleny na tři třídy, na horních palubách se nacházela první třída a luxusní prostory pro její zábavu (salóny, promenádní paluba apod.), třetí třída se nacházela dole. Cestujícím první třídy byl k dispozici plavecký bazén, kurt na squash, Turecké lázně, moderně vybavená tělocvična s vlastním instruktorem, čítárna a písárna, která byla jako protiklad výhradně pánského kuřáckého salónu určena dámám, rozlehlou společenskou místnost a pro ty, jež se nechtěli stravovat v lodní jídelně, tu byl à la carte restaurant obsluhovaný francouzským a italským personálem, ke kterému náležela i pařížská kavárna, která si získala značnou oblibu. Cestujícím usnadňovaly pohyb po palubách tři výtahy v první třídě, a jeden ve druhé.

Dne 14. dubna ve 23:39 zpozoroval námořník Frederick Fleet držící hlídku ve vraním hnízdě kru před přídí lodi a informoval o ní můstek ("Iceberg, right ahead!" - "Ledovec přímo před námi!"). Hlášení zaznamenal telefonem šestý důstojník J.P. Moody, načež odpověděl zdvořilostí, která se stala legendou, "Děkuji". První důstojník Murdoch si ledovce všiml prakticky ve stejný moment jako Fleet, avšak dopustil se chyby, když vydal osudový rozkaz: "Docela vlevo! Plnou parou zpět!"

Parník narazil na kru pravým bokem přídě a ta rozervala jeho trup těsně nad dvojitým dnem v délce 90 metrů několika malými trhlinami, které dohromady měly něco kolem čtyřech čtverečných metrů, což znamenalo, že bylo proraženo prvních 5 vodotěsných komor, respektive 6 (ledovec ještě způsobil 60 cm trhlinu v zásobníku uhlí pro kotelnu č.

5). Jelikož přepážky nebyly vodotěsně napojeny na paluby a paluby samy taktéž nebyly vodotěsné, bylo jasné, co se stane: ztěžklá příď se bude nořit do vody, až se přední komory zaplní a ponoří natolik, že se voda přelije přes hranu vodotěsné přepážky číslo 5 do šesté komory. A pak do sedmé, osmé...

Ve 2:05 kapitán Smith osobně navštívil radisty, aby jim oznámil, že již udělali vše, co mohli a nařídil jim opustit kabinu a pokusit se o záchranu. Totéž zopakoval svým důstojníkům a všem členům posádky, které potkal. V ten moment zbývalo Titanicu už jen čtvrt hodiny života. Loď se začala naklánět čím dál rychleji. Posádka se mezitím ve všeobecném zmatku snažila spustit skládací člun, snaha ale byla marná. Člun se nacházel na střechách důstojnických kabin poblíž prvního komína. V tu chvíli bylo naklonění lodi tak velké, že lana držící první komín nevydržela a praskla. Komín bez opory se zřítil do vody, kde s nejvyšší pravděpodobností rozdrtil mimo jiné J.J. Astora. Jeho tělo bylo identifikováno jen díky monogramu na obleku a dle velkého množství peněz v kapsách, jinak bylo téměř úplně rozdrcené a zčernalé od sazí. Od komína se šířila mohutná vlna, která spláchla do vody velkou část obsluhující posádky i onen skládací člun. Na převráceném člunu se zachránilo několik lidí včetně druhého důstojníka Lightollera, mnohem víc jich na člunu přes noc zemřelo.

Ve 2:20 dne 15. dubna 1912 se Titanic definitivně potopil. Hluk ale neutichl, ještě dlouho po potopení se nad hladinou táhla strašlivá symfonie hlasů, které v ledové vodě ztrácely každou vteřinou síly a umíraly.

A teď jedno malé video ze stránky Stream.cz, které mi včera připomnělo, kolik lidí si muselo prožít velké utrpení. Mimochodem také krátce v pěti minutách shrnuje celý text nahoře:

zdroj obrázku: tady
zdroj informací: tady
zdroj videa: tady

Zpět na hlavní stranu blogu

Komentáře

RE: Den, kdy se potopil Titanic zuzovka 19. 04. 2011 - 19:08